neděle 29. dubna 2007

Víkend plný ptáků

Víkend v půlce dubna jsem trávil nedaleko obce Milovy na 7. workshopu fotografování ptáků s Rosťou Stachem.

Představovat Rostislava Stacha je asi zbytečné. Je to aktuálně asi nejznámější fotograf zvířat u nás. Provozuje stránky www.fotolovy.cz a nedávno vydal knihu FOTOLOVY - naučte se fotografovat dobře zvířata v přírodě . Občas pořádá fotografický workshop se zaměřením na fotografii zvířat.

Fotografie zvířat je disciplína, která se do mé tvorby stále vrací. Nejsem na ní specialista, ale baví mě. Je to vždycky zážitek, když se světy zvířat a lidí na okamžik propojí a zvíře vás nechá vklouznout do svého světa. Pamatuji si, jak jsem před několika lety čekal s přítelkyní u kraje jedné obory na Šumavě a v dálce se pásl majestátní jelen. Naše objektivy byly tuze krátké. Vyhrála však zvědavost. U nás v tom, že jsme vydrželi čekat dlouhou dobu a u jelena tím, že si nás chtěl asi prohlédnout :-) Velmi pomalu se k nám přibližoval. Trvalo to skoro dvě hodiny. Nakonec se kolem nás prošel ve vzdálenosti několika metrů … věděl o nás, přesto nás pustil do svého světa. Mám z té doby snímek, který mám moc rád. Není dokonalý, přesto má pro mě cenu toho setkání.

Před třemi lety jsem byl u prvního workshopu, který Rosťa pořádal. Myslím si, že za ty tři roky jsem u fotografie ptáků trošku pokročil. Výsledky mého snažení z prvního workshopu jsou k nahlédnutí v této galerii.

Za ty tři roky se hodně věcí změnilo. Tenkrát jsem fotografoval ještě Pentaxem a dnes jsem testoval nový objektiv Canon EF 300/4 IS L, který jsem si po dlouhém zvažování pořídil. Workshop byla první pořádná zkouška, jestli jsem udělal dobře. První zkušenosti a výsledky však jednoznačně ukazují, že ano. O tomto objektivu připravuji samostatný článek, protože mi přijde, že se u nás o něm moc nepíše.

I tentokrát to byl perfektní víkend plný pohody, intenzivního focení a zajímavých debat o fotografii zvířat. Kupodivu se nám vydařilo i počasí, což sice občas přinášelo drobné komplikace při vlastní fotografii, ale na druhou stranu to zlepšovalo pohodu. Teplo je teplo :-)

Fotografie ochočených a sokolnicky vedených ptáků vždy vyvolávají bouřlivé debaty na téma náročnosti pořízených snímků. Fakt je, že focení je hodně ulehčené, ale když se takový raroh velký dostane do vzduchu, tak je po usnadnění a začne tvrdý test techniky i schopností fotografa :-)

Na své stránky jsem dal galerii fotografií - 7. workshop fotografování ptáku.

Žádné komentáře: