úterý 11. září 2007

Canon EOS 40D

Dnes jsem si u Foto Balcar vyzvedl novou hračku - CANON EOS 40D. Možnost zapsat se do pořadníku zafungovala a odpoledne dorazila očekávaná zpráva - 40D je tu :-)

První rozumné zprávy o nástupci EOS 30D začaly prosakovat po mém návratu z Runde - viz např. Chaluha velká – ptačí hvězda z Runde. Bylo jasné, že Canon tentokrát nechystá pouze nějaký facelift, jako v případě 20D/30D, ale že půjde o zcela novou mašinku, byť postavenou na osvědčených základech desítkové řady. Oficiální údaje to jen potvrdily. Po důkladném prostudování jsem si řekl, že skok oproti 30D je z mého pohledu velký a EOS 40D si pořídím.

Hlavním tahákem je pro mne zcela nový autofokus. Ten využívá, stejně jako 30D, 9 zaostřovacích bodů. Tím ale podobnost končí. U 40D je každý z devíti bodů křížového typu - bod je tedy citlivý na svislé i vodorovné linie a to pro objektivy se světelností 5,6 a vyšší. U objektivů se světelností 2,8 a vyšší navíc středový bod pracuje s přibližně dvojnásobnou citlivostí. V konečném důsledku to vede k podstatnému zrychlení a zpřesnění autofokusu. Canon uvádí zlepšení AF 40D až o 30% proti 30D. Jak to bude v praxi teprve uvidím. Ideální by bylo zajet to otestovat na Runde na létající papuchalky :-)

Do Canon EOS 40D přešlo i hodně vylepšení ze stávající 1D řady. Novinkou je tak například nový obrazový procesor DIGIC III, který pracuje se 14 bitovou hloubkou. Funkce Live View, která umožňuje na velkém displeji aktuální náhled na snímanou scénu. Nové menu převzaté z 1D řady. Zcela přepracovaný mechanizmus závěrky. 40D aktuálně nabízí snímání rychlostí až 6,5 snímku za sekundu. Do hledáčku se konečně dostala informace o aktuálně nastavené citlivosti! Hledáček nově nabízí zvětšení 0,95 a trošku se projasnil a zvětšil. K dispozici je i samostatné tlačítko na aktivaci autofokusu. Velký 3" zadní displej. CMOS senzor s rozlišením 10 Mpix a integrovaným prachočističem. Pro dlouhé expozice nebo expozice s vysokým ISO jsou k dispozici nové funkce pro potlačení šumu. K dispozici jsou uživatelské profily pro individuální nastavení. Foťák opět trošku narostl co do rozměru a přibral na váze.

Porovnání velikosti 30D a 40D

Jaké jsou první dojmy po pár hodinách? Jak jinak než pozitivní :-) Velmi příjemné je nové menu. Proti 30D je to velká změna. Hodně potěší hlavně možnost vytažení nejpoužívanějších nastavení do vlastního menu. Vysloveně mne potěšila možnost současného náhledu na histogram přes barevné složky a celkovou jasovou složku. ISO v hledáčku opravdu je :-) Potěchou pro sluch je zvuk závěrky - to je velký pokrok. Live View jsem si zkusil a hele - mám ze 40D kompaktík :-) Už se těším jak budu komponovat na displej :-)))

Na důkladné hodnocení je ale ještě čas. Nejprve musím 40D trochu potrápit.

Pro zájemce o detailní informace o Canon EOS 40D mám tyto odkazy:

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Ahoj Petře,
jsem dost zachovalý důchodce a taky šilhám po novém Canonu čtyricítce. Je to na mě dost peněz, ale asi to za to bude stát.Jaký myslíš pro začátek k
němu vzít objektiv? Fotím vesměs přírodu a krajinné pohledy.
Jinak fota máš super a rovněž odkazy
na tvoje známé jsou vynikající.
Zdraví Tě Franta

Anonymní řekl(a)...

Koupil jsem tento fotoaparát před pěti dny. panovalo nadšení, dokud .... jsem nezkusil fotit na časy delší, než čtvrt sekundy. Řeknu vám, docela bída - barevné vady, cyby senzoru či přepočtu. Ve zkratce - focení 1sec. na středně šedou (prostě jsem blejsknul šedou tabulku ) - při plném rozlišení a focení do nejlepšího JPG odhadem 200 chybných pixelů. Při naprosto stejných podmínkách udělá má tři roky stará EOS 20d pouhých 12 !! chyb. Jdu to reklamovat a jsem vážně zvědav, jestli jsem vážně obdržel jen chybný kus, nebo jestli to je problém všech nových 40D. Radím vyzkoušet !!.

Petr Pazour řekl(a)...

Asi by bylo na hlubší debatu, co je chybný pixel. 40D používám i na astro foto a jsem s ní velmi spokojený.