středa 6. června 2012

Přechod Venuše přes Slunce

Medicína dělá pokroky, ale představa, že by mne udržela naživu ještě dalších 105 let, abych vydržel do příštího přechodu Venuše přes Slunce, je jak dobré sci-fi - pobaví, donutí k zamyšlení, ale člověk se pak zase vrátí do té dnešní reality. 

Již od června 2004, kdy proběhl první z dvojice přechodů, jsem se na ten dnešní těšil. Představa, že před námi měli lidé příležitost naposledy na konci 19. století a další budou mít až za 105 let, mi jasně naznačovala, o jak mimořádnou událost se jedná. Z astronomických úkazů patří přechod Venuše přes Slunce mezi nejvzácnější. 

Přechod Venuše přes Slunce v roce 2004 z Vlašimi


Plány na letošní přechod jsem měl velké, ale nakonec jsem je musel přizpůsobit pracovním povinnostem. Naštěstí program The Photographers Ephemeris na iPadu - jasně ukazoval, že okno mé kanceláře míří správným směrem a můžu tak práci i zábavu zkombinovat. Do práce jsem vyjel s náležitým předstihem, abych stačil vychladit kancelář na venkovní teplotu a připravit si do okna své nádobíčko. Počasí v Praze bylo skvělé a tak jsem v duchu litoval, že nemůžu být na Petříně, kam jsem chtěl původně vyrazit. 

Mimořádné svítání

Před pátou hodinou se nad obzorem ukázal první sluneční paprsek a odstartoval tak úžasnou show. První expozice jsem udělal ještě bez filtru. Sluneční jas tlumila hustá atmosféra, která svým vlněním zároveň vytvářela pozoruhodné kreace se slunečním diskem. Venuše, která tou dobou byla již blízko okraje, měla všechny možné tvary, jen né vzhled malého kotouče. Za této situace bylo velmi obtížné správně zaostřit. Opět se ale ukázalo, jak velkým pomocníkem může být LiveView a nabízené funkční velké zvětšení. S ubíhajícím časem Slunce neúprosně stoupalo výše. Vlnění atmosféry se pomalu zlepšovalo a z rozpláclé placky se stával sluneční kotouč. Na snímcích bylo vidět i několik skupin temných skvrn a světlých fakulových polí. 

Než jsem se nadál, tak se Venuše zakousla do okraje slunečního disku a po pár minutách zmizela v temnotách. Čeká ji dlouhých 105 let, než opět částečně zakryje naše Slunce. A bude muset přidat ještě dalších 8 let, aby to bylo možné pozorovat z území, které se v roce 2012 jmenovalo Česká republika. Kdo ví, jak to tady bude 8. prosince 2125 vypadat. Možná nějaký autor sci-fi.... 

Venuše pomalu opouští sluneční disk

Použitá technika: Canon EOS 7D + Canon EF 300 / f4 L IS + TC 1,4x + TC 2x + BW ND filtr.


1 komentář:

Tenisák řekl(a)...

Taky jsem chtěl sledovat. Ale práce byla bohužel přednější. Až toho lituji.