čtvrtek 13. března 2014

LEE Little Stopper - slabší bráška od Big Stopperu

Na tenhle nový filtr od LEEčka jsem se hodně těšil. LEE Little Stopper je slabší bráška velmi známého filtru LEE Big Stopper, což je neutrální filtr o silné hustotě, který prodlužuje expozici o cca. 10 EV. Což pro rychlou představu znamená například změnu expozice z 1/30s na 30s. Této “vlastnosti” je možné využít k mnoha hrátkám a často se tak dá pořídit fotografie i v typicky “nefotografickém” počasí či situaci.

Tři ukázky pro znázornění využitelnosti silného ND filtru:


Využití dlouhé expozice a rychle letících mraků


Využití dlouhého času pro vyhlazení hladiny moře a lehký pohyb v mracích na obloze


Přidání pohybu do mraku nad horou Rotui


Často se mi ale stávalo, že v krajinářsky nejvděčnějších časech - při svítání či soumraku, vycházely expozice s Big Stopperem extrémně dlouhé. Ono totiž 10 EV je nemilosrdná veličina. Jakmile začne foťák ukazovat třeba 1s expozice, o což s polarizačním filtrem není ráno nebo večer nouze, tak začnou vycházet čtvrthodinové expozice. To už je často moc nejen z hlediska motivu, ale i kvality obrazu ve foťáku (i když to je snáze řešitelnější, než když to nezvládne motiv :-).

Abych to obešel, využíval jsem služeb slabšího filtr od B+W, který zkracoval expozice pouze o 6 EV, čímž se z výše zmíněné čtvrthodinky stala bezproblémová minutová expozice. Problém byl pouze v tom, že ten filtr je šroubovací, což jednak znamenalo přestavění sestavy a pak to snižovalo použitelná ohniska třeba u mého objektivu 17-40 z důvodu zasahování celé sestavy do obrazu (např. dva filtry - polarizační +  ND + sestava LEE s přechodovým  filtrem).

Proto jsem tajně doufal, že LEE brzy doplní svou silnou sestavu filtrů o slabšího brášku Big Stoppera. No a konečně se tak stalo. Nový filtr dostal název LEE Little Stopper a expozici posunuje o 6 EV. Podle všech informací se při výrobě používá stejný postup, takže filtr by měl mít klasický posun do modra, což pak znamená následnou úpravu vyvážení bílé a při expozici hlídání nasycení ostatních barevných kanálů, aby bylo z čeho ty normální barvy vydolovat zpět. V tomto ohledu je leečko náročnější než B+W, které zase ujíždí do červena.

Pro představu zkrácená tabulka ukázkových posunů časů pro Big Stopper i Little Stopper.

ExpoziceBig StopperLittle Stopper
1/125s8 sekund1/2 sekundy
1/60s15 sekund1 sekunda
1/30s30 sekund2 sekundy
1/2s8 minut30 sekund
1s16 minut1 minuta

Je vidět, že LEE Little Stopper hodně pomůže. Filtr je již na cestě, tak se těším, až si jej na vlastní kůži vyzkouším.

Více informací o ND filtrech Big Stopper a Little Stopper na stránkách LEE.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Dobrý den,
kde koupit?

Petr Pazour řekl(a)...

Dobrý den, toto je těžká otázka. Obecně není snadné u nás LEE filtry koupit. Oficiálním zástupcem pro fotografické filtry LEE je u nás firma LightQ (http://www.lightq.cz). Já osobně nakupuji v Anglii u společnosti Robert White (https://www.robertwhite.co.uk). Snad vám to pomůže. Petr Pazour

Anonymní řekl(a)...

Zdravim, myslim, ze podobne posluzi aj "obycajny" LEE ND 1,2 + polarizak, je to dalsich cca 120€, ale kazde "panske" huncutstvo nieco stoji :-)
ps: velmi dobra stranka, rad sa tu obcas zastavim
s pozdravom S. Kacer