sobota 6. června 2009

Tak jsem Hoya HD ready :-)

Ač to mnohé možná překvapí, tak tento článek nebude o natáčení HD videa, ale o polarizačních filtrech.

Když jsem koncem května fotil Den koně na farmě FAVORY v Benicích, dostal jsem při jednom záběru pár zásahů od štěrku a výsledkem bylo i několik oděrek a jamek na skle polarizáku. Byl to můj oblíbený B+W Kaesemann, který toho se mnou už docela dost projezdil a nafotil. Znova jsem si uvědomil, proč mám před objektivem vždy nějaký filtr. Nemít tam filtr, tak ty oděrky a jamky jsou přímo na čočce objektivu.

Tryznu za oblíbený polarizák jsem zatím odložil a místo toho jsem se rozhodl po pár letech opět prozkoumat nabídku polarizáku. Jednou z nových podmínek mělo být i co nejtenčí provedení v kombinaci s předním závitem. V krajině totiž velmi často využívám kombinaci polarizačního filtru a přechodových filtrů, což zatím znamenalo, že s objektivem Canon EF 17-40/f4 L jsem mohl fotografovat až od ohniska cca. 23mm bez nějaké zásadní vinětace od držáku přechodových filtrů. S nákupe LEE filtrů jsem se díky jejich širokoúhlé objímce dostal až ke 20mm, ale stále tam bylo těch lákavých 17mm. Držák již víc ohoblovat nejde, takže další možností už je jen zdrcnout polarizák :-)

Požadavek na slim provedení rázem vyřadil ze hry mou oblíbenou značku B+W, protože jejich polarizační filtr ve slim provedení nemá přední závit. Podíval jsem se tedy na nabídku od společnosti Hoya, což je asi místní nejoblíbenější značka filtrů. Hned na začátku mne zaujala nabídka na novou řadu filtrů Hoya HD.

Hoya uvádí, že u filtrů řady HD je použito nové speciálně tvrzené sklo. Filtr má nový systém antireflexních vrstev a je opatřen i úpravou odolnou proti vodě, poškrábání a jinému svinstvu, které člověk může při focení potkat. No a konečně nová polarizační fólie využívá nejmodernějších poznatků z výroby HD LCT TV, což umožnilo vytvořit polarizační filtr, který propouští až o 25% více světla, než běžný polarizační filtr. Zkrátka, když to tak člověk čte, hned by jich koupil vagón :-)

Prošel jsem si většinu dostupných testů a uživatelských komentářů na internetu a rozhodl jsem, že si filtr Hoya HD koupím. Překvapila mne velmi rozdílná cenová hladina u této řady filtrů v nabídce našich předních fotoobchodů. Naštěstí můj oblíbený fotoobchod měl filtr skladem i za celkem příjemnou cenu. Hned na první pohled je vidět, že si Hoya dala záležet. Filtr je zabalený ve slušivé krabičce a umístěn ve velké "pentax" filtrové objímce.

Co určitě není možné přehlédnout, je znatelně světlejší "výraz" filtru. Ostatně posuďte sami na přiloženém obrázku. U vlastní expozice to většinou znamená zisk 1/3 EV.


Filtr je opravdu slim. Po zašroubování přesahuje objektiv jen o 5mm. Je to o 2mm méně, než má běžný polarizační filtr. Tyto dva milimetry mi podle prvních testů umožní fotografování ohniskem až 18mm bez rušivé vinětace od držáku přechodových filtrů. Jsem spokojený.


Na úplný závěr jsem se rozhodl, že si nafotím i nějaký ten testovací obrazec. Dohnala mne k tomu má zvědavost a jedna děsně vášnivá debata na internetu o vlivu polarizačního filtru na kvalitu výsledného obrazu. Vždycky jsem to bral tak, že je to sice sklo navíc, ale pokud je dobře udělané nemělo by zásadně vadit. Stáhnul jsem si tedy testovací obrazec dle normy ISO 12233 a nafotil snímek bez filtru a pak postupně s filtrem B+W, Hoya HMC a Hoya HD. Výsledek jasně ukázal, že není čeho se bát a rozdíly jsou dle mého názoru zcela zanedbatelné a případný nepatrný rozdíl bych spíš přičítal "nelaboratorním" podmínkám jejich vzniku, než vlivu vyjmenovaných filtrů. Ostatně podívejte se sami na 100% výřez stejného místa přes všechny čtyři kombinace (klikněte pro plné zobrazení).


Obouchaný B+W ukládám do skříňky. Od teď jsem Hoya HD ready :-)


DOPLNĚNO 10. 6. 2009


Doplnil jsem testovací snímek, který demonstruje funkčnost uvedených polarizačních filtrů. Je vidět, že Hoya HD polarizuje perfektně a ještě k tomu šetří až 2/3 EV. Foceno ohniskem 17mm, kde je i vidět případný náznak vinětace u jednotlivých filtrů.

(klikněte pro plné zobrazení)

14 komentářů:

Jiří Šebek řekl(a)...

A co nějaké zkušenosti z venku, jak to polarizuje, jak je znát ta propustnost atd.

Musím říci že ty výhody vypadají dobře, kdyby to fakt tak fungovalo, možný bych i vyměnil stávající BWčka.

Petr Pazour řekl(a)...

Jirko, zatím mám zkušenosti jen teď z nedělního krátkého focení, takže to není na nějaký silný závěr. Chci zkusit udělat nějaký detailnější testík venku, ale musím počkat na počasí. Rád bych zkusil krajinu, ale i třeba nějaký ten potůček. Nicméně z těch nedělních fotek mám dobrý pocit a podle mne HD dělá co má.

Petr Pazour řekl(a)...

Jirko, doplnil jsem ukázkové snímky. Petr

Anonymní řekl(a)...

A jak je na tom Hoya s voděodolností? Je verze KSM jen reklamní trik nebo jsi někdy pocítil nutnost takového utěsnění vůči vodě? Osobně jsem uvažoval právě jen o B+W kvůli verzi KSM. Má to opravdu nějaký význam? Nebál by ses s tímhle intenzivně fotit třeba v tropech Kostariky?

Petr Pazour řekl(a)...

No, toť otázka jestli je B+W KSM reklamní trik nebo není. Ten můj B+W KSM mi nikdy žádná plíseň nesežrala a rozhodně toho se mnou zažil dost. Sám jsem si ho kupoval právě na základě zkušeností z internetu, kde se tento filtr doporučoval všem, co hodlají trávit s foťákem nějaký delší čas v prostředí s vysokou vlhkostí. Hoya HD je v tomto směru trochu risk, to vím, ale doufám, že koncem roku bude příležitost to ověřit v praxi. Zatím bez úhony přežil nutnou čistící koupel :-)

Anonymní řekl(a)...

Díky za test, také jsem HD objednal pro Tokina 12-24, tak jsem zvědav a zároveň po přečtení tohoto článku už i v klidu :o)
K.P.

Anonymní řekl(a)...

chci se zeptat, ten popisovany filtr je tento?
http://www.novafoto.cz/index.php?main_page=product_info&cPath=1000_1100&products_id=12070177

Petr Pazour řekl(a)...

Jo, to je přesně on. Petr

Anonymní řekl(a)...

Chtěl bych se zeptat, jak jste s CPL Hoya HD spokojený s odstupem času. Skutečně se projevuje lepší prostupnost (menší úbytek světla) pro běžném focení? Má stejně dobré antireflexní vrstvy jako BW Kasemann? Díky.

Petr Pazour řekl(a)...

Dobrý den, i za ten půlrok jsem s Hoyou spokojen a mám ji stále jako hlavní polarizák. Jen si musím dávat pozor když ji používám ve spojení s Lee filtry. Přeci jen je ta obroučka již hodně tenká a když se neopatrně zabere za přechodový filtr, tak ta páka je již velká, že to rozloží filtr na dva díly. Naučil jsem se rychlou sborku a hlavně moc netlačit, takže teď už se mi to dlouho nestalo. Pokud jde o propustnost, tak stále platí co jsem psal, šetří 2/3 EV - ne vždy se to ale hodí, záleží od tématu :-) Antireflexní ochranu jsem neřešil u BW a neřeším ji ani u Hoya HD. S polarizákem drtivou většinu snímků fotím bez slunce v záběru, ale když tam je, tak je to bez problémů, viz třeba tady: http://www.petrpazour.cz/pohadkove-podblanicko-fotografie-460.html . Dobré světlo přeje, Petr

Anonymní řekl(a)...

Chtěl bych jen přidat krátký komentář k "Přeci jen je ta obroučka již hodně tenká a když se neopatrně zabere za přechodový filtr, tak ta páka je již velká, že to rozloží filtr na dva díly". To je pravda, ba co víc, obroučka se ochotně rozloží leckdy. Zájemce bych před tím nahlas varoval, ona to není vlastnost slim filtrů, jak by se z toho komentáře dalo odvozovat, ale fatální chyba Hoya. Slim filtry od Heliopan, Marumi a i Pro1 od Hoya tímhle absolutně netrpí, proto jsem se po nepříjemnostech, které mi tahle chyba způsobila všech CPL Hoya HD záhy zbavil.

Petr Pazour řekl(a)...

Jojo, souhlasím! Tato vlastnost je hodně nepříjemná a někdy může fotografování docela zásadně zkomplikovat. Já už jsem se s tím naučil žít, že se mi to s Lee filtry skoro nestává, ale i tak mne to docela štve. Podle reakcí mnoha uživatelů je to bohužel asi chyba ve výrobním postupu, protože se to děje i u HD filtrů zakoupených nedávno.

rezo řekl(a)...

no ja som zobral HD 77mm, zatial sa mi nerozpadol ale som si vsimol, ze sa mi odtaca (povoluje), aj ked ho zatiahnem celkom dost ... moc som s nim este nefotil, takze nechcem pisat chvalospev alebo hanbu ... necham sa prekvapit :)

Anonymní řekl(a)...

Zdravíčko. Určitě bych filtry od Hoya doporučila. Používám je již několik let a nemohu si jich vynachválit. Pokud mohu doporučit nějaký zdroj, já je mám odsud http://fotonka.cz/manufacturer/hoya a s obchodem jsem také nad míru spokojená. Za sebe rozhodně doporučuji!