čtvrtek 9. dubna 2009

Canon DPP, CaptureOne - jaro plné nového software

Jaro leze nejen na fotografy, ale jak je vidět, tak i na vývojáře, kteří se starají o jejich počítačové nástroje :-)

Canon pouští / nepouští do světa novou verzi svého oblíbeného RAW konvertoru Canon Digital Photo Professional. Nová verze nese označení 3.6 a aktuálně se k ní dostanou oficiálně pouze majitelé „kompaktíku“ Canon PowerShot SX1 IS. Pro stažení DPP verze 3.6 totiž potřebujete mít sériové číslo od tohoto foťáku. Naštěstí je po světě pár majitelů, kteří se rádi podělí o své sériové číslo. Moc nechápu důvody, které k tomuto způsobu šíření Canon vedou.

Asi nejdůležitější novinkou nové verze je samostatné nastavení Highlight a Shadow, které umožňuje zase o trošku pohodlnější práci při „vyvolávání“ RAW formátu.

DPP 3.6 je aktuálně ke stažení zde: http://web.canon.jp/imaging/dcp/firm-e/pssx1is/index.html , sériové číslo najdete zde: http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1032&message=31443493

Nicméně i přes tyto novinky u Canonu zatím zůstává mým favoritem pro „vyvolávání“ RAWů program CaptureOne. Výrobce CaptureOne, společnost PhaseOne, nelenila a od ledna nás pravidelně zásobovala aktualizacemi. Poslední nese označení 4.7.

Hlavní novinkou nové verze je možnost práce nejen se soubory ve formátu RAW, ale i ve formátu TIFF a JPG. Pro tyto formáty je k dispozici většina dostupných funkcí pro RAW. Z mého pohledu je to funkce, kterou neocením, ale asi mají důvod, proč tam teď bude.

Další novinkou je zavedení interního formátu EIP (Enhanced Image Package), který v sobě kombinuje RAW formát i nastavení jeho „vyvolání“. Má to tak být, podle představ PhaseOne, ideální formát pro zálohování nebo výměnu mezi fotografem a třeba DTP. Zatím nás to většinou může nechat v klidu, protože to aktuálně podporuje jen digitální stěny od PhaseOne :-)

Z mého pohledu jsem rád, že od verze 4.6 se hodně zapracovalo na podpoře Canonu EOS 5D Mark II i na zlepšení obecné odezvy programu.

Nová verze je pro všechny majitele řady 4.x k dispozici zdarma jako aktualizace. Ke stažení je zde: http://www.phaseone.com/Content/Downloads/CO4.aspx

Žádné komentáře: