čtvrtek 9. září 2010

Pražské mosty na růžovo

Pohledů na pražské mosty je nepočítaně. Asi každý byl již nafotografován a přesto toto téma nepřestává lákat mnoho fotografů. Příslib pěkného počasí a možné mlhy vylákal i mne a kamarády z fotoklubu Černá slunečnice toto úterý na pražskou Letnou.

Zvuk modemu navazujícího spojení je připomínkou, že bych měl vstávat. HTC HD2, na kterém jsem si tuto svéraznou budící melodii nastavil, zobrazuje jasnou oblohu s Měsícem v pozadí a aktuální čas 4:50 v popředí. Slunce má sice vycházet až za necelé dvě hodiny, ale i tak je nejvyšší čas vyrazit na Čechův most - místo našeho srazu.

Na Letnou k Hanavskému pavilonu je to kousek. Nad východním obzorem začíná rychle svítat a úzký srpek Měsíce se zakrátko utápí ve světlající obloze. Je jasné, že dneska mlha nebude, ale na druhou stranu barva oblohy dává tušit, že probouzející se Praha bude zahalena hávem růžové.

První snímek pořizuji půl hodiny před východem Slunce. Praha je zatím ještě ponořena do slábnoucí tmy a pouliční lampy dotvářejí atmosféru odcházející noci. Rozhoduji se, že dneska je správný čas jít na mosty s dlouhým časem. Jestli se bez silného ND filtru pohybuji na časech okolo 20 až 30 sekund, tak s B+W ND filtrem jsem na expozičních časech i okolo 5 minut. To na totální rozmazání vodní hladiny bohatě stačí.

Se zhasnutím lamp opouštím stanoviště u pavilonu a přesunuji se blíže k metronomu. Letná se pomalu plní běžci a vyznavači různých ranních aktivit. Slunce se statečně prodírá z pod obzoru a Prahu zalévá na pár chvil nádhernou ranní růžovou barvou. Jak to vypadalo, je vidět na tomto snímku.


Světlem zalitá Praha rychle mění barvy. Růžovou ranní barvu postupně střídá intenzivní žlutá. Je dvacet minut po východu Slunce. Zkouším širší pohled na pražské mosty z Letné. Expozice vychází na 5 minut. Mám tak čas jen tak stát a dívat se na probouzející se Prahu. Po pěti minutách jsem na displeji viděl následující snímek.


Slunce je již hodně vysoko a Praha začíná dostávat standardní denní barvu. Pomalu balíme a vracíme se zpět na Čechův most. Cestou plánujeme další ranní vycházku. Už teď se těším.

Všechny snímky byly pořízeny fotoaparátem Canon EOS 5D Mark II a objektivem Canon EF 70-200 / f 2.8 L s polarizačním filtrem Hoya a ND filtrem B+W.

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Petře, tohle nemá chybu. AK

Ľubomír Urbančok řekl(a)...

Paráda Peter :-)

Standa Zivny řekl(a)...

Super fotky!