úterý 7. srpna 2012

Canon EOS 7D má nové softwarové srdce

Když jsem si koncem roku 2009 kupoval Canon EOS 7D tušil jsem, že bych mohl mít v báglu konečně pořádný amatérský foťák na zvířata. Následné tři intenzivní týdny s kolibříky v Ekvádoru to potvrdily. Své první dojmy jsem tenkrát shrnul v článku Ekvádorské postřehy do věty: Myslím si, že takhle povedený a dotažený foťák už Canon hodně dlouho neměl. Dodnes si to myslím a považuji 7Déčko za přelomový foťák v amatérské třídě Canonu. Stejně tak bych podepsal i postřehy, které jsem následně shrnul do článku S Canonem EOS 7D v Ekvádoru.
Těžko vidět do hlav marketérům a inženýrům od Canonu, ale zatímco svět příznivců neustále spekuloval o nástupci Canonu EOS 5D Mark II, tak si 7Déčko žilo svým poklidným životem. Sem tam se objevila nějaká ta spekulace, ale ono vylepšovat něco, co je samo o sobě stále hodně dobré, je vždycky těžké.  Nakonec Canon připravil překvapení všem a místo fyzického nástupce připravil softwarové vylepšení stávajícího kousku. 

Pro příznivce kulometného způsobu snímání je asi nejzásadnější novinkou přepracovaná správa paměti, která umožňuje navýšení počtu pořízených snímků, než dojde k jejímu zaplnění. Pro formát JPG v rozlišení Large/Fine je to až 130 snímků, v RAWu je možné se dostat až na 25 snímků a pro kombinovaný zápis RAW+JPG je to navýšení největší, protože z 6 je to nově až 17 snímků. Osobně mám velkou radost z funkce hodnocení snímku. Je to přesně ta věc, která člověku ušetří čas, když si v pauze prohlíží na displeji foťáku pořízené fotografie a vidí, že se nějaká opravdu povedla. Do teď jsem si musel pamatovat její číslo, nyní stačí přiřadit hvězdičkové hodnocení (jedna až pět hvězdiček) a ušetří mi to čas při zpracování, protože toto hodnocení jde s fotografií dále. 

Další velmi příjemnou novinkou, která potěší všechny, kdo pracují ve světelně proměnlivém prostředí, je možnost nastavení si maximální použité citlivosti v režimu Auto ISO. Dosud foťák pracoval s pevným rozsahem 100 - 3200 ISO. Nově je možné si nastavit horní hranici v rozsahu 400, 800, 1600, 3200 a 6400 ISO. 

Cestovatelé také jistě ocení možnost nastavení časové zóny. 
Další drobnost, která mne v nové verzi firmware potěšila, je možnost nastavení prvních čtyř písmen v názvu souboru. Trochu je škoda, že je možné nastavit pouze první čtyři znaky a ještě ke všemu musí být vždy všechny využity, ale i tak to občas pomůže v rychlé identifikaci souborů, pokud používám více foťáků. 

Pro filmaře je zase neocenitelná nová položka v menu, která umožňuje manuální nastavení citlivosti mikrofonu. 

Zkusil jsem si také možnost vyvolat JPG z RAWu přímo ve foťáku. Kupodivu je to docela pěkně vyřešené. Díky možnosti úpravy vyvážení bílé v kombinaci s editací nastavení stylu je možné udělat docela velké úpravy. Osobně to asi moc nevyužiji, ale věřím, že to své klienty mít bude. 

Každopádně je vidět, že Canon hodně zapracoval na optimalizaci a při práci s obsahem na kartě je EOS 7D viditelně svižnější. Když tak nad tím přemýšlím, přijde mi, že u Canonu musí mít 7Déčko asi hodně rádi. Jeho nové softwarové srdíčko přináší řadu drobností, které ale ve výsledku pomáhají těm, kteří ho každý den drží v ruce. Nejde tak jen o “laciné” marketingové gesto, ale o dárek koncovým uživatelům - a to mi přijde z pohledu Canonu stejně přelomové, jako bylo samo 7Déčko pro amatérskou scénu. 

Popis všech novinek včetně linku ke stažení najdete na stránkách Canonu.

Žádné komentáře: