neděle 2. února 2014

MeteoEarth - skvělá předpověď počasí pro velká jablíčka

Fotografie je z velké části o malování světlem. To naše pověstné “dobré světlo” hodně určuje počasí. S blížícím se odletem za naší další cestou do Pacifiku jsem si uvědomil, že jsem loni trochu bojoval s předpovědí počasí. Protože jsem se rozhodl, že tentokrát nebudu brát iPad, ale pouze MacBook, začal jsem pátrat po nějaké použitelné meteorologické aplikaci. Naštěstí jsem nemusel hledat dlouho.

Největší soukromá evropská meteorologická společnost MeteoGroup, jejíž historie sahá až do roku 1986, vydává několik povedených aplikací o počasí. Zatím se její pozornost upřela na mobilní platformy iOS či Android, kde nabízí skvělou aplikaci WeatherPro či MeteoEarth. No a právě druhou jmenovanou na začátku roku dala k dispozici i pro platformu velkých jablíček - Mac OS X.

Graficky velmi povedená předpověď počasí, to je MeteoEarth

MeteoEarth nabízí perfektně graficky zpracovanou předpověď počasí pro jakékoli místo na světě. Zobrazování předpovědi funguje na principu vrstev. K dispozici je vrstva teploty, srážek, oblačnosti, větru a tlaku. Další zajímavou funkcí je možnost tzv. klimatického pohled, který nabízí roční statistický přehled o konkrétním místě. V grafu je pohled na teplotu vzduchu, vody a množství srážek.

Roční pohled na počasí v Praze

V případě, že si koupíte za necelých 5 euro pouze základní aplikaci, je dostupná předpověď pro nejbližších 24 hodin a možnost podívat se pouze na jednu vrstvu. Pokud si koupíte předplatné, získáte předpověď na 5 dnů a možnost kombinovat pohled přes více vrstev a další vymoženosti.

Teplota, vítr, srážky i tlak v jednom

Velmi oceňuji, že u srážek je rozlišeno, jestli jde o déšť či sníh. U oblačnosti je možné přepínat mezi vysokou, střední či nízkou a zobrazuje se i výskyt bouřek. U placené verze je jako třešinka na dortu pohled na vítr podle jeho rychlosti či teploty v závislosti na výšce. Ostatně grafické zpracování větru je fakt famózní! Potěší i možnost zobrazení polohy Slunce či fáze Měsíce. No a kdo by se dostatečně nenabažil, může si dát svou oblíbenou lokalitu jako pěkný screensaver.

Pohled na Měsíc i Slunce

MeteoEarth testuji již několik dnů a zatím se předpověď se skutečností moc nerozchází a to ať sleduji počasí za oknem u nás, nebo prostřednictvím webkamer v Pacifiku, kam vyrážíme. Za měsíc dám vědět, jak to dopadlo.


2 komentáře:

Honza Hrubý řekl(a)...

Ahoj Petre, tato appka je k dispozici zdarma i na iOs jak pro iPhone tak iPad opravdu velmi sikovne. Diky za tip :)

Petr Pazour řekl(a)...

Honzo, díky za komentář. Dneska bych hodně zvážil https://www.windyty.com/ . Petr