Než se ale pustím do dnešního tématu, zkusím shrnout několik novinek od posledního článku z této série.
Apple uvolnil v říjnu novou verzi operačního systému iOS s pořadovým číslem 5, který pohání jeho mobilní zařízení. Z pohledu fotografa jsou pozitivní změny ty, které nastaly v oblasti správy obrázků. Nově je možné přímo v tabletu zakládat a rušit alba, dle libosti do nich přesouvat či mazat fotografie a k dispozici je i několik základních editačních funkcí na úpravu fotografií.
Uvedení nové verze operačního systému vyvolalo smršť aktualizací programů, které v drtivé většině řešily pouze funkční rozdíly. Z jiného soudku je ale uvedení nové verze programu Filterstorm, kterému jsem se věnoval i v minulém díle.
Filterstorm Pro 2 - podporuje vrstvy |
Podívejte se na autorovo video, které představuje práci ve vrstvách.
Mezi další novinky patří funkce automatické expozice, nastavení světel a stínů, výrazné vylepšení odšumovacích algoritmů a v některých místech byl zpřehledněn i vlastní interface aplikace. Celkově mi také přijde, že je Filterstorm Pro 2 o dost svižnější než předchozí verze. Už teď se těším na reakci autorů Photoforge2.
Poslední novinkou je to, že jsem si na vlastní kůži odzkoušel, jaké je to přejít po dvaceti letech kompletně ze světa PC na Apple. Po dlouhém uvažování jsem se zbavil notebooku i stolního PC a již přes měsíc pohání mou digitální černou komoru Apple iMac 27”. Jako bývalému dlouholetému odpůrci Apple mi to přijde sice stále tak trochu scifi, ale každý další den mne utvrzuje v tom, že jsem udělal dobře. Na toto téma chystám samostatný článek. Jak jsem totiž zjistit, nejsem v této transformaci sám, tak to třeba může někomu pomoci při rozhodování.
Teď již ale hurá na plánování. Celé toto téma by se dalo shrnout do otázek typu: Kam vyrazit? a Jak tam asi bude? Začnu pro fotografa nejdůležitější otázkou:
Jak tam asi bude?
Počasí je pro fotografa spojenec i soupeř v jednom. Jako spojenec nám pomáhá s náladou, světlem i motivem v krajině, ale často současně nám jako zdatný soupeř klade překážky a výzvy zároveň. Fotograf, který své fotografie tvoří venku, se díky tomu stává tak trochu i meteorologem.
Z vlastní zkušenosti vím, že počasí rozhoduje o tom, kam vyrazím a co tam budu fotit. Počasí určuje, jestli budu ráno vstávat a využiji světlo při východu, nebo si přispím a využiji zádumčivou atmosféru mlhavého, deštivého dne někde u vody či v lese. Stejně tak mohu využít větrného dne, který pohání nízké deštivé mraky k vytváření fotografií s využitím dlouhé expozice a opačně beránky na azurové obloze k atraktivním pohlednicovým záběrům.
Aplikací na klasické předpovědi počasí jsou na iPadu tisíce a každý si tak určitě vybere. Já jsem se nakonec naučil používat kombinaci klasických předpovědí z webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a skvělé aplikace iRadar CZ od našich “lovců bouřek”.
Množství dostupných informací na stránkách našich profesionálních rosniček vydá na samostatný článek. Dnes se proto raději vrhnu na aplikaci iRadar CZ, která je ideální pro operativní rozhodování.
iRadar CZ
iRadar CZ (dříve MeteoradarCZ) je skvělá aplikace, za kterou stojí kolektiv autorů, který má blízko k našim "lovcům bouřek". Ti provozují bezvadné stránky plné informací na adrese www.bourky.cz.
iRadar používám pro rychlý aktuální přehled o počasí nad vybranou lokalitou i celou naší republikou. Umožňuje nad mapovým podkladem z Google Maps sledovat v podstatě v “reálném” čase srážková data z radarové sítě ČHMÚ CZRAD. Ty jdou prohlížet animovaně s přesahem až několika hodin zpětně a je možné si tak utvořit představu o směru a intenzitě srážek. K dispozici jsou detailní údaje z několika desítek profesionálních meteorologických stanic. Lahůdkou je možnost sledování informací o bouřkových buňkách. A opravdovým bonusem je přístup k aktuálním snímkům ze sítě webových kamer s vysokým rozlišením, které ČHMÚ provozuje. Speciálně tyto kamery poskytují ve spojení s detailní informací o počasí z profesionálních stanic velkou službu. Díky tomuto spojení je možné velmi dobře odhadnout jaké počasí v lokalitě zrovna je, jestli je tam například mlha, nebo je jasno a svítí třeba hvězdy. Všechny tyto možnosti mi pomáhají v rozhodování, kam vyrazím.
iRadar CZ |
Protože jsou v iRadaru dostupné pouze některé kamery a stanice z rozsáhlé sítě ČHMÚ, je dobré to vždy ještě kombinovat s webem www.chmi.cz.
Držím našim lovcům bouřek palce při dalším vývoji této mimořádné aplikace, která je všem dostupná zdarma!
Odkazy:
Když už je jasné, jaké asi bude počasí, je třeba se rozhodnou, kam vyrazit.
Kam vyrazit?
Začnu s aplikacemi, které mi pomáhají s plánováním v případě, že vím přesně, kam chci vyrazit fotografovat. Na závěr článku připojím stručný tip na aplikaci, která může pomoci při rozhodování, kam vůbec vyrazit fotografovat.
Když vím, kam chci vyrazit fotografovat, tak je pro mne nejdůležitější znát čas, kdy tam mám dorazit, aby to vyhovovalo mým představám o výsledné fotografii, a velmi mi pomůže i to, když budu vědět, jak to tam zhruba vypadá, i když jsem tam v životě nebyl. Přijde vám to trochu ulítlé? S Google Earth je to možné.
Google Earth
Google Earth - Oblík, Raná a Milá. |
Odkazy:
Následující aplikaci jsem si opravdu oblíbil a při plánování mi velmi pomáhá.
The Photographers Ephemeris
Zkráceně TPE je nepostradatelným pomocníkem hlavně pro krajinářského fotografa. Pro libovolný den v roce umí pro vybranou lokalitu určit čas východu a západu Slunce i Měsíce a určit azimut, kde se tak stane. Stejně tak spočítá čas občanského, nautického i astronomického soumraku (Wikipedia). Umí určit velikost Měsíce a spočítat třeba i délku stínů v krajině. Podobných čísel je možné sehnat po internetu mraky. TPE umí tyto matematicky suché informace zasadit do skvělé grafické podoby a spojit je se sílou Google Maps.
The Photographers Ephemeris |
Jak to celé funguje?
Na začátku si vyberu místo fotografování. TPE přesně podle lokality přepočítává obratem všechny výše uvedené informace a zobrazí je v atraktivním grafickém podání. Pomocí různobarevných čar zobrazuje směr a místo východu i západu Slunce, Měsíce i jejich aktuální pozici v krajině. Pomocí časové linky je možné si prohlížet cestu paprsků krajinou. Tyto funkce umožňují mít jasný přehled o tom, kde přesně vyjde, zapadne nebo bude stát Slunce či Měsíc v době, kdy chci fotografovat. TPE umožňuje také další skvělou věc. Často mám v hlavě fotografii s jasnou myšlenkou, kde bych chtěl, aby mi přesně tam a tam vyšlo nebo zapadlo Slunce. V TPE je možné si vybrat místo, kde budu stát a místo, kde chci, aby vyšlo třeba Slunce. Pak stačí aplikaci říct, aby našla nejbližší možné datum. Tuto shodu umí aplikace najít nejen pro východ či západ Slunce, ale i Měsíce v jeho různých fázích. Když je to v silách přírody, stačí se jen v navrhovaný den dostavit na vybrané místo.
Program TPE se stal mým hlavním plánovacím pomocníkem.
Odkazy:
LightTrac |
Další podobnou aplikací je LightTrac. Umí v podstatě to samé jako TPE. Pro který se rozhodnout tak zůstane asi na estetickém dojmu z rozdílného grafického pojetí zpracování stejných možností.
Odkazy:
Na úplný závěr jsem si nechal slibovanou aplikaci, která může pomoci v situaci, když fotograf neví, kam zrovna vyrazit. Fakt se to může stát? :-)
Stuck On Earth
Stuck On Earth je graficky mimořádně povedená aplikace, která na základě snímků uložených a lokalizovaných na webu Flickr.com zobrazuje podle aktuálního místa na mapě zde pořízené fotografie. Výběr snímků i chování aplikace je možné ovlivnit volbou role pozorovatele. Pak je třeba se již jen pohodlně usadit a začít brouzdat po celém světě a zjišťovat, jak to kde vypadá.
Aplikace obsahuje i několik tematicky zpracovaných oblastí typu To nej z... Samozřejmostí je možnost plánování cest s označením míst, které není možné vynechat.
Myslím si, že tato aplikace je jen další ukázkou toho, jak je možné “statický” obsah webu Flickr.com kreativně zpracovat a dát mu nový rozměr.
Odkazy:
A to je pro dnešek vše. Snažil jsem se popsat aplikace, které používám pro plánování svých fotografických výprav. Máte tip na jiné? Podělte se o ně.
Všechny díly seriálu:
- Apple iPad 2 ve službách fotografa - Jak jsem se stal “jablíčkářem”
- Apple iPad 2 ve službách fotografa - Tablet v akci I
- Apple iPad 2 ve službách fotografa - Kam vyrazit a jak tam asi bude (tablet v akci II)
- Inspirace není nikdy dost - Apple iPad 2 ve službách fotografa - (tablet v akci III)
Žádné komentáře:
Okomentovat