středa 24. prosince 2014

Na kometu C/2014 Q2 Lovejoy v bačkorách

Krok za krokem sledovali mudrcové Betlémskou hvězdu při cestě za malým Ježíškem. O mnoho staletí později ji malíř Giotto di Bondone namaloval jako kometu v padovské kapli. Inspirací mu byla Halleyova kometa. Ta je od nás aktuálně přes 33 astronomických jednotek a do dalšího návratu zbývá ještě 47 let. To se ještě načekáme, ale i tak máme o letošních Vánocích skvělou příležitost se na jednu kometu podívat. Nese označení C/2014 Q2 a po svém objeviteli i jméno Lovejoy.

Terry Lovejoy ji objevil 17. srpna 2014 jako svou pátou kometu. Podle prvních výpočtů to nevypadalo na nic mimořádného, ale komety jsou dámy záhadné a plné překvapení. Kometa Lovejoy to jen potvrzuje. Již měsíc po objevu udělala trhací kalendář ze všech teoretických výpočtů její jasnosti a rozhodla se připravit nám, seveřanům, dárek pod stromeček. V tomto období se totiž poprvé vyhoupla ze sevření jižní oblohy, aby se mohla postupně stát ozdobnou letošní zimní oblohy u nás.

Jestli jsem poslední dny trávil na nějaké webové stránce nejvíce času, pak to byl matematický model Aladin, který ukazuje, jak by asi mohlo být. Když jsem viděl, že na dnešní noc - z 23. 12. na 24. 12. to vypadá nadějně, vyrazil jsem na průzkum okolí Kvildy, kde bude nejlepší jižní obzor. Po očku jsem radostně sledoval postupně mizící nízkou oblačnost, ale trochu vrásek mi přidělávala jemná vysoká oblačnost, která pro pozorování komety nízko nad obzorem není právě ideální. No a nakonec se večer obloha celá zakabonila. S lehkou nervozitou jsem střídavě sledoval počasí a povedený film Na samotě u lesa. Naštěstí se nepotvrdila slavná předpověď počasí pana Kemra z toho filmu a kapky deště zůstaly jen v TV.

Noční obloha se začala třpytit od hvězd a já jsem zjistit, že okno našeho apartmánu vede přímo na jih a mám tam krásný výhled. Bylo rozhodnuto, nebudu ztrácet čas přejezdy - dnes bude bačkorová astronomie. Nachystal jsem si montáž a protože jsem ji nemohl ustavit podle Polárky, musel jsem zapojit tradiční metody podle toho, kam ujíždí hvězdy. Za půl hoďky bylo hotovo. Bláňa šla raději spát a já jsem všechno pozhasínal, pořádně otevřel okno a začal temperovat. Udělal jsem si první přehledový záběr, který ukázal, že jemná vysoká oblačnost oblohu bohužel neopustila, ale co, jde se lovit.


C/2014 Q2 Lovejoy a Sirius
Canon EOS 5D Mark III - Canon EF 70-200 / f2.8 L

Najít kometu nebyl žádný problém. Byla krásně vidět i v hledáčku Canonu EOS 5D Mark III, ke kterému jsem připojil Canon EF 300 / F4 L IS. Montáž si tiše vrnila a na displeji se zobrazil první obrázek komety C/2014 Q2 Lovejoy. Jupííí. Nešla přehledénout. Krásný nazelenalý obláček uprostřed moře hvězd. Doladil jsem nastavení montáže a začal zkoušet různé expozice. Okolo půlnoci Kvilda zhasla veřejné osvětlení a obloha ještě poteměla. Super dárek. Kometa právě kulminovala. Já jsem na sebe postupně navlékl kompletní zimní výbavu, ale i tak bylo super sedět v křesle, sledovat zářící Sirius, monumentální Orion a poslouchat bzučení montáže a cvakání závěrky.

Začal Štědrý den a já jsem dostal svůj první dárek.

C/2014 Q2 Lovejoy
Canon EOS 5D Mark III + Canon EF 300 / f4 L IS

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Petře gratuluji k dárku. Martin