neděle 5. února 2012

Inspirace není nikdy dost - Apple iPad 2 ve službách fotografa - (tablet v akci III)

Apple iPad je skvělé zařízení pro konzumaci obsahu všeho druhu. Pro fotografa je to tak ideální zařízení ke sledování prací svých kolegů, čtení novinek, časopisů a učení se.

Flipboard

Na úplný úvod jsem si nechal aplikaci, která není přímo vysloveně pouze pro fotografy, nicméně si myslím, že pro konzumaci obsahu všeho druhu je to aplikace, která by neměla uniknout vaší pozornosti.

Flipboard je něco jako RSS čtečka. Těch je na světě snad ještě víc než aplikací na předpověď počasí. Autoři Flipboardu k práci s obsahem ale přistoupili zcela unikátně a povýšili díky tomu svou aplikaci na jednoznačného krále ve své oblasti.

Pokud nemáte své vlastní RSS seznamy, je možné využívat přednastavené kanály z mnoha oblastí zájmu - včetně fotografie. Bonusem je možnost úzké integrace s webovými lídry ve svých kategoriích. V případě fotografie je tak možné využít integraci s weby jako je například Flickr, 500px nebo Instagram. Tato integrace umožňuje velmi pohodlný způsob prohlížení obsahu z těchto webů. Možná pak díky Flipboardu objevíte jejich netušené kouzlo. 

Pokud máte své vlastní seznamy RSS kanálů například v Google Readeru, je možné si je s Flipboardem propojit a v každém okamžiku pak máte svůj oblíbený obsah vždy po ruce. Po pravdě musím přiznat, že jsem se stal tak trochu závislákem. 

Flipboard je pro mne ukázková aplikace síly myšlenky iPadu. 

DIGIfoto - In memoriam 

Časopisy byly po dlouhá léta nositelem inspirace, srovnání či nových myšlenek. Těžko hodnotit z tohoto pohledu naše domácí fotografické časopisy. Přesto si myslím, že časopis DIGIfoto si dlouhodobě drží ( držel, viz aktuální poznámka níže :-( ) svou tvář a místní produkci přeci jen převyšuje. Díky své příslušnosti ke stáji vydavatelství Mladé Fronty, a.s., která se nebojí zkoušet i nové přístupy, je možné od května loňského roku číst DIGIfoto i na iPadu. Cena jednoho vydání je 1,59 euro, což je v porovnání s papírovým vydáním skoro třetinová cena za shodný obsah. 

Pokud jde o vlastní provedení, tak se drží “konzervativnějšího” způsobu zpracování vydání. Což sice na jednu stranu asi zjednodušuje jeho přípravu, na druhou stranu tak ale v mnoha případech absolutně nevyužívá možností, které iPad nabízí. Speciálně si to asi uvědomí příznivci testovacích grafů a obrazců, které z mne nepochopitelného důvodu nejsou k dispozici v plném rozlišení, ale pouze v kvalitě velikosti obrazovky s malým výřezem v plném rozlišení. Toto je podle mého oblast, kde elektronické vydání časopisu může nabídnout víc, než jeho papírová podoba. Pak mne také mrzí, že jako čtenář elektronické verze nemám možnost jednoduše zjistit, která fotografie je k dispozici ve větším rozlišení na celou obrazovku iPadu a která ne. Nezbývá mi tak nic jiného než metoda pokusu a omylu. Opět drobnost, která ale zbytečně bere plusové body z jinak celkově pozitivního dojmu. 

Ze stejné vydavatelské stáje je možné si číst i elektronické vydání nesmrtelného časopisu LIDE A ZEMĚ. To mimochodem nabízí možnost prohlížení většiny fotografií v plné velikosti obrazovky, což dává časopisu nový rozměr. Občas si říkám, že by kolegové z DIGIfoto měli do redakce Lidé a Země zaskočit na kafe a pozeptat se na způsob provedení. 

Bohužel nutno dodat, že těšit se můžu nadále pouze na vydání Lidé a Země, protože prosincové číslo DIGIfoto bylo poslední v jeho historii. Těžko se mi k tomu něco dodává...

500px

Internetových fotografických galerií je po světě snad víc jak fotografů :-) Dříve či později se ale stanou místem, kde se člověk musí za dobrou fotkou prohrabávat nánosem “balastu”.

Asi světově nejznámější “galerií” je Flickr.com. Nad databází Flickr.com je postaveno mnoho zajímavých aplikací, o kterých jsem zde dříve psal. Viz. třeba Stuck On Earth v článku Apple iPad 2 ve službách fotografa - Kam vyrazit a jak tam asi bude (tablet v akci II).

Před skoro deseti lety se začal odvíjet příběh projektu 500px. Bylo to v době, kdy výkřikem techniky byly fotoaparáty s rozlišením 3 až 5 megapixelů a fotografie se prohlížely převážně na CRT monitorech. V té době skupina nadšenců založila projekt, který vycházel z předpokladu, že nejlepší rozměr fotografie pro prohlížení je 500 pixelů.

Od té doby uběhlo již hodně času. Z projektu 500px se mezitím stala, dle mého názoru, jedna z nejlepších fotogalerií na internetu. Autoři se nespokojí jen s propracovanou webovou stránkou, ale pro uživatele tabletů připravili skvělou aplikaci, která všechny fotografie a většinu funkcí webu 500px přenese do tabletu.

Aplikace je podle mého názoru další ukázkou síly iPadu v konzumaci obsahu. Od doby, co mám tuto aplikaci, jsem přestal chodit na webové stránky projektu 500px a pro prohlížení skvělých fotografií od autorů z celého světa již používám výhradně iPad.  

LIFE 

Každý den se na světě pořídí milióny fotografií a počítám tak desetitisíce pro novinářské účely. V době před boomem internetu byl nositelem obrazového zpravodajství americký časopis LIFE. Jeho počátky sahají až do roku 1883, ale světová ikona fotožurnalismu se začala rodit v roce 1936 a zůstala jím dalších sedmdesát let. 20. dubna 2007 vyšel časopis LIFE naposledy ve své papírové podobě. 

Díky iPadu žije jeho odkaz dál. Aplikace obsahuje každý den výběr toho nejzajímavějšího z aktuálního dění, co se podařilo zachytit fotografům na celém světě. Stejně tak je k dispozici nepřeberné množství tematických galerií, které doplňují aktuální dění nebo přináší pohled na historické i jiné souvislosti. 

LIFE je ideální aplikace na dlouhé zimní večery i jako nekonečný studijní materiál světového fotožurnalismu. 

Aplikace je k dispozici zdarma. Za poplatek 1,5 euro se zbavíte občasné reklamy a získáte možnost offline prohlížení a ukládání vybraných fotografií k sobě. 

Reuters a Guardian 

Podobných aplikací jako je LIFE je na iPadu k dispozici více. Mezi nejpovedenější patří Reuters Galleries nebo The Guardian Eyewitness.

Všechny díly seriálu:

2 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

DigiFoto konec?

HURÁÁÁÁ!!!!

ještě zrušit Foto Video:))

Jan řekl(a)...

Pane Pazoure děkuji za skvělý seriál, který hlavně nám začínajících s iPadem přinesl mnoho zajímavých informací. Jan Vizner.